Australian hallinnon vuodettu Peak Oil -raportti
Australian hallinnon salaama raportti ennustaa öljyhuippua vuodelle 2017.
Noh, monet voivat todeta että kyllähän tuollaisen käppyrän kuka tahansa osaa piirtää, ja toisaalta, millä todistaa että raportti on todella se, mitä se sanoo olevansa? Yli 400-sivuinen raportti kuitenkin sisältää tuotanto-luvut ja mallien mukaiset tuotannon ennusteet, joten tuloksen voi laskea myös itse ja lukujen järkevyyden tsekata. Koska kyseessä on varsin tuore uutinen, niin joku varmasti laskeekin, kunhan hieman aikaa kuluu. Sitä odotellessa voi käydä vaikka vilkaisemassa Suomen tämänhetkisen primäärilähteen, Venäjän (ja kumppaneiden) tuotannon tulevaisuutta:

Euraasian öljyntuotannon kuvaaja, jonka mukaan romahdus on tiedossa melko lähivuosina. Jännittävä nähdä miten todellisuudessa käy.
Raportin tärkeimmät käppyrät ja kommentit on julkaistu myös täällä. Kuvaajien alla on myös tiukkoja kysymyksiä Australian hallinnolle raporttia koskien. Itse raportin voi ladata pdf-muotoisena täältä. Australian Daily Telegraph on myös uutisoinut asiasta täällä.